Rochester College 2 850X565
Img 4746
Rochester College 4

Staff 2022-23

Senior team

Principal: Alistair Brownlow MA Hons St Andrews MPhil Glasgow MEd Buckingham English

Senior Vice Principal: Kelly Flatman BA Hons Leeds Graphic Design

Vice Principal (Sixth Form): Ian Pay BA Hons MA Lancaster MEd Buckingham History, Politics

Vice Principal (Lower School): Leighton Bright BA Hons Reading PGCE MA (SEN) CCCU SENCO

____________________________________________________________________________________

Assistant Principal (Academic): Ellen Crozier BA Hons Warwick PGCE History

Assistant Principal (Pastoral): Helen Rose BA Hons Loughborough MA Leeds PGCE Art

____________________________________________________________________________________

Co Head of Sixth Form: Nicki Komorowski BA Hons Reading PGCE Media, Film, Digital Media

Co Head of Sixth Form: Anthony Gilliland BSc Hons LSE PhD Universitat Pompeu Fabra History, Politics

Head of Lower School: Ian Duxbury BA Hons Durham PGCE Psychology, Assistant SENCO

____________________________________________________________________________________

Bursar and Financial Controller: Phil Sandey

Director of Boarding: Yvonne Silk Jones PGDip TVU

Director of Safeguarding, DSL: Kayleigh Simpson BA Hons Edge Hill

Director of Visual Arts and Marketing: Jackie Clark BA Hons Cardiff

Director of HR and Compliance: Caroline Dutton

Director of IT: Peter Holl BA Hons PGCE Warwick MA CCCU

_____________________________________________________________________________________

Directors of Studies

Chris Barradell BSc Hons Open Geography KS4, Lower School Boarding Lead

Alistair Donaldson BA Hons UKC Classics, Data Champion Year 12, Sixth Form Boarding Lead

Marta El Yabari Sallent BA Hons Universitat Autonoma de Barcelona MA TESOL CCCU EAL International

Nadine Whaymand BA Hons APU PGCE Head of Geography, Global Perspectives KS3

Mark Young BA Hons Westminster PGCE Head of PHSE and Careers, Film, Media

____________________________________________________________________________________

Teaching teams

Maths and Sciences

Nikki Bryan BSc Hons Kent Head of Maths

Claire Carter BA Solent MA Nottingham Lead Teacher of PE and Sport Science

Danny Cheung MSc City Maths

Ann Donovan BSc Birmingham PhD Liverpool Biology

Robert Dimbleby BA Hons Oxford DipARSM Maths, Music

Paul Dutton BSc Hons Imperial ARCS PGCE Head of Physics

Sophie Hilton PhD Kingston Head of Chemistry

Ibilola Edward BScEd Ado-Ekiti MA UEL Maths

Alejo Martinez Maggio De Maggi BSc Surrey PGCE Brighton Science, Assistant Houseparent

Justine McAvoy BSc Greenwich MSc Staffordshire PE and Sport Science

Manesh Mistry BSc Hons PGCE Loughborough Maths, Assistant Houseparent

Andy Smith BSc MSc PGCE Greenwich Head of Computer Science

Michael Stanley BSc Hons Plymouth Chemistry KS4 Science Lead Teacher

John Sullivan MSc Birmingham PhD Cambridge PGCE Head of Biology

Ben van Uchelen BA Hons Sussex, MA Birmingham Physics, Psychology

Danielle Taggart MSci Kent PGCE KS3 Science Lead Teacher

Dave Tittensor BSc Hons Durham Dip App Maths Queen Mary PGCE Maths

____________________________________________________________________________________

Visual and Creative Arts

Francesca Baur BA Hons Middlesex PGCE Goldsmiths Textiles Fashion

Joseph Becci BA Hons UCA Graphic Design Photography

Michael Daks BA Hons Wolverhampton Head of Photography

Jenny Duff BA Hons UKC PGCE Film Studies, Media Studies, EAL, EDI Coordinator

Matthew Ferguson BA Hons Kingston MA UAL PGCE Graphic Design

Sally Harmer Diploma in Musical Theatre Mountview Lead Drama Teacher

Lisa Herron BA Hons Middlesex MA UEA Head of Film and Media

Kelly Holt BA Hons Rose Bruford PGCE MA Royal Central Drama

Nick Hughes BA Hons Winchester MA UKC PGCE

Robin Macintosh BA Hons Plymouth PGCE Head of Art

David Milln BTEC HND Leeds College of Music, Music Technology, Music

Carmel Park BA Hons MA UCA PGCE Art

Darren Taggart BA Hons Middlesex MA Chichester PGCE CCCU Lead Music & Music Technology Teacher

Alex Wendt MA LJM Digital Media, Film

____________________________________________________________________________________

English

Lucy Bowley BA Hons Wales PGDip Ulster PGCE

Susan Goodsell

Gemma Sanchez BA Hons PGCE KCL

Bob Simpson BA Hons Reading, MA Leicester PGCE KCL Head of English

Holly Slidders BA Hons UCIrvine MA TESOL CCCU

____________________________________________________________________________________

Social Sciences and Humanities

James Adams BA Hons Leeds PGCE History, Business Studies

Rebecca Croll BA Hons City MSc UKC PGCE CCCU Psychology

Rowena Francis BA Hons Oxford PGCE UCL, Philosophy, German, Assistant Houseparent

Victoria Hodges BA Hons Lincoln PGCE Head of Business Studies, Sixth Form Careers Lead

Richard Howarth BSS Hons Birmingham Economics, Business Studies

Kamila Pawlikowska BA Hons MA PhD UKC Head of Sociology, Psychology

Michael Rowlands BSc Hons Wales PGCE Head of Economics

____________________________________________________________________________________

Modern Languages

Sylvia Belluci BA Hons Bologna Italian

Nadia Bouakaz BA Hons UKC French

Aurelie Hubert BA Paris PGCE French

Carmen Torres Delgado BSc Valladolid Spanish Head of MFL

Yan Zhang BA Hebei Normal University Mandarin

____________________________________________________________________________________

Administration team

Sarah Bright BA Hons Reading Lower School Admissions

Suha Cakir IT Support Engineer

Maeva Elliott BA Hons Reading SEN Teacher and Compliance Administrator

Chris French BA Hons Kingston MA KCL Exams and Data Manager

Rohan Froud Admissions Manager

Kush Hettiarachchi BA Hons Solent Assistant Bursar

Jian He BA Liaoning MA Westminster Classroom Cover Teacher, International Coordinator, Pastoral Assistant

Jaswinder Kaur BA Hons CCCU Student Services Administrator (Sixth Form)

David Morris Facilities Manager

Sonia Mlynarova Student Services Administrator (Lower School & Cover)

Ally Rose Student Services Administrator (Trips & Boarding)

Amarpal Sheregill HR and Compliance Administrator

Alice Warner Admissions Manager

Jennifer Weir Student Services Administrator (Attendance & Boarding)

____________________________________________________________________________________

Boarding & Welfare team

Julie Brooks Assistant Houseparent, Transport Coordinator

James Medcalf MSci MSc Bristol Houseparent

Lisa Richardson BSc Open Counsellor

Wayne Thomas BA Hons Teeside Assistant Houseparent

Claire Trevor BSc Hons Oxford Brookes Senior Houseparent

Charles Osborn BSc Hons Oxford Brookes Sport, Coaching & Physical Education Sports and Houseparent

Patinya Saisorn LLB Chulalongkorn LL.M UKC Pastoral Assistant

Emma Stoddard Nursing Assistant

Holly Hagan-Walker BA Hons Sussex Counsellor

Ben Wells BSc Greenwich RGCN Nurse

Warren Willenberg BA Hons York Houseparent

____________________________________________________________________________________

Housekeeping team

Julie Hubbard

Michelle Jordan Supervisor

Julie King

Zanna Negorodova

Bryony Phillips

Amy Richards

Sophie Shipton BA Hons CCCU

Chaoying Zhang

____________________________________________________________________________________

Maintenance team

Billy Allen

Russell Burnett

Graham Jordan

Joe Ross Garden

Ian Savage

Nathan Spears

Linda Whitehead Garden

____________________________________________________________________________________

Independent Listener

Harry Gilbert BA Hons Roehampton MA UKC

Explore more in this section